EN

Kongre Taslak Kitapçığı Hakkında

Sayın katılımcılarımız 

Öncelikle kongremize göstermiş olduğunuz katkı ve desteklerinizden dolayı teşekkür ederiz. Kongre kitapçığının son hali UYİK web sitesi kongre kitapları bölümünde  yayınlanmıştır. 

 

Dear participants

First of all, we would like to thank you for your contribution and support to our congress. Our congress proceedings book final version has been published in the congress books section of the UYIK website.

 

PROF. DR. ORHAN DÜZGÜNEŞ Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ: Büyük ama Mütevazi Bir İlim ve Dava Adamı,

Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ 1917 yılında, İstanbul Rumeli Kavağı'nda doğdu. Babası polis memuru Aziz Efendi Bulgaristan’ın Lofça şehrinden, annesi ise Geredeliydi. ilkokulu Gerede’de, liseyi Kastamonu’da bitirdi. 1938 yılında Yüksek Ziraat Enstitüsünden birincilikle mezun oldu. Aynı yıl Yüksek Ziraat Enstitüsünün Zootekni Enstitüsüne asistan oldu.

1946 yılında doktorasını tamamladı ve Amerika Kaliforniya Üniversitesine genetik çalışmalarda bulunmak üzere gönderildi. Yüksek lisansı ve bilimsel araştırmalarıyla temayüz eden hocamız, ancak seçkin bilim adamlarının üye olduğu “Sigma XI” isimli araştırma derneğine üyelik teklifi aldı. 1950 yılında yurda döndükten sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünde verdiği Hayvan Islahı, Sığırcılık gibi dersler yanında Genetik ve Biyometri derslerini vermeye başlamış, bir süre sonra da Zirai Genetik ve İstatistik Kürsüsünü kurmuştur. 1951’de doçent, 1957’de profesör olan Orhan Düzgüneş, Türkiye’de Araştırma ve Deneme Metotları, Deneme Planlaması, Popülasyon Genetiği, Kantitatif Genetik gibi disiplinlerin Ziraat Fakültelerinin bilimsel çalışmalarında önemsenmesinde başlıca rol oynayan büyük bir ilim adamıdır.

Hayatı boyunca bilimsel çalışmalardan geri kalmayan Prof. Dr. Orhan Düzgüneş, Macaristan, İskoçya, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, İspanya, Fransa, İsrail, Almanya ve Azerbaycan’da incelemeler yapmıştır. Hacettepe ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültelerinde İstatistik derslerini başlatan ve biyoistatistik bilim dalının kurulmasına öncülük eden bilim adamı Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ’tir.

Bilimsel çalışmaların yanında, idari görevlerinden kaçınmayan Düzgüneş, 1968-70 yıllarında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı, 1984’te Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü yapmıştır. İki dönem Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı, Türk Ziraat Mühendisleri Birliği Vakfı Başkanlığını vefat edinceye kadar uhdesinde taşımıştır. 1986 yılında TÜBİTAK “Hizmet Ödülü” verilmiştir. Tarım bakanlığında hayvan ıslahıyla ilgili çeşitli araştırma projesi, komisyon başkanlığı görevlerini hizmet şuuruyla bedelsiz olarak yapan Prpf. Dr. Orhan Düzgüneş “ Türkiye’deki Tabii Gen Kaynaklarının Korunması” çalışmalarına da hayatının son zamanlarına kadar aktif bir şekilde katılmıştır.

Prof. Dr. Orhan Düzgüneş ciddi, alçak ve gani gönüllü bir insan, bilim ve dava adamıdır. Gerçek bir dost, büyüklerine saygılı, küçüklerine gerçek bir hami idi. Hocası Prof. Dr. İbrahim Yarkın’a sevgi dolu bir saygıyla muamelesi, hepimize örnek olacak bir nitelikteydi. Kin tutmazdı, affetmesini bilirdi. Dargınlığın müslümanlara yakışmadığını peygamber efendimizin hadislerinde ifade ettiklerini söyler, yüzde yüz haklı bile olsa veya doğrudan taraf dahi olmadığı, sonucu hakaret etmeye varan sert tartışmalardan bir müddet sonra, bu hadisin gereği olarak davranır, muhataplarından helallik ister ve büyüklük onda kalırdı. Neyse oydu. Hz. Mevlana’nın “olduğun gibi görün” ilkesi hoca ile bütünleşmişti. Hoca için küçük iş yoktu. Her işi ciddiye alırdı. Öğrenciler anlamadığı bir konuyu rahatlıkla sorabilirlerdi. Öğrenmek isteyeni geri çevirmezdi.

İlmi araştırma zevkle yaptığı bir meslek idi. Bununla birlikte, hayvan ıslahı gibi doğrudan uygulamaya dayanan bir alanda çalışıyordu. Ayrıca günlük olaylardan, kısaca hayattan kopuk olmayan renkli bir bilim adamıydı. Bütün bu özellikleri, pratik zekasıyla da birleşince ortaya nazari bilgilerini ve bunlardan geliştirdiği kanaatlerini, hayatın her alanında kullanabilen meziyet sahibi, erdemli ve mütevazi bir insan profili ortaya çıkmıştır.

“İnsan” olmanın “alim” olmanın yanına “milliyetçi” olmayı da ekleyince, ortaya Orhan Düzgüneş misali bir “münevver” çıkıyordu. Samimi bir Atatürk sevgisi, Atatürk’ü yakından görmüş, belki onunla sohbet eden gençler arasında yer almış olmaktan kaynaklanan doğal bir sevgiydi. Cumhuriyetin ilk neslindendi. Yıkılmış bir imparatorluğun enkazı içinden yeni bir devlet kurulmasını arzu eden bu ilk nesildeki Atatürk sevgisi berrak, saf ve samimiydi.

Almanca ve İngilizce bilen, çok sayıda ilim adamının yetişmesine yardımcı olan Düzgüneş, konusuyla ilgili 14 kitap ve yüzün üzerinde bilimsel inceleme ve araştırma makalesi yayınlamıştır. Evli ve iki çocuk babası olan Prof. Dr. Orhan Düzgüneş 27 Haziran 1996’da Ankara’da geçirmiş olduğu kalp krizi sonucu vefat etmiş ve Karşıyaka mezarlığına defnedilmiştir.

Hocam, sen gideli 25 yıl oldu, kocaman 25 yıl… Ve senin bizlere  “evlatlarım akıllı olun ülkeye, birliğe, dirliğe ve tarıma sahip çıkın” nasihatini unutmamaya çalışıyor ve seni çok özlüyoruz….

 

DÜZENLEME KURULU

Eskişehir Web Tasarım