EN

Kongre kitabı yayınlanmıştır

Değerli katılımcılar, ökongre kitabı yayınlanmış olup, https://www.uyik.org/kongre-kitaplari adresinden erişilebilmektedir.

KONAKLAMA VE ULAŞIM

Konaklama

 

Değerli katlımcılarımız;

22-24 Haziran 2022 tarihleri arasında yapılacak olan III. Uluslararası Uygulamalı İstatistik Kongresi için Üsküp'e seyahat edecek misafirlerimize, Uluslararası Balkan Üniversitesi bünyesinde yer alan 1+0  dairelerde aşağıdaki şartlarda konaklama imkanı sağlanmaktadır. 

 

Yatak sayısı: 2 tek kişilik yatak

Daire ücreti: 15 Euro (Bir gece oda fiyatı, kahvaltı hariç) 

 

Not: Rezervasyon için lütfen kongre sekreteryası ile iletişime geçiniz.

 

  Ayrıca Üsküp Türk Çarşısı içerisinde yar alan 5 yıldızlı Bushi Otel'de kongreye özel aşağıdaki şartlarda konaklama imkanı mevcuttur. 

 

           Tek kişilik oda fiyatı: 50 euro (gecelik)

           Çift kişilik oda fiyatı: 60 euro (gecelik)

 

Tüm oda fiyatlarında kahvaltı dahil, ücretsiz otopark ve ücretsiz internet 

 

Not: BUSHI otel rezervasyonu için iletişim bilgileri aşağıda yer almakta olup, İstatistik kongresi için rezervasyon yaptırmak istediğinizi belirtiniz. 

 

 

Ulaşım

 

Kuzey Makedonya'ya Ulaşım ve Vize İşlemleri için daha ayrıntılı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

https://www.mfa.gov.tr/makedonya.tr.mfa

 

Ayrıca özel aracı ile seyahat edecek misafirlerimiz için bazı açıklayıcı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Makedonya yol güzergahı

 

İpsala-Selanik arası 340 km ( Not : yol üzerinde yakıt almak için otobandan çıkıp alınması gerekmektedir. Bunu için Türkiye den çıkmadan önce yakıtların alınması faydalı olacaktır.Yol güzergahlarında kesinlikle trafik kurallarına uyulmalıdır.)

Selanik – Üsküp arası arası 240 km

 • Hız sınırı, emniyet kemeri takılması ve alkollü araç kullanılmaması gibi trafik kurallarına titizlikle uymaları elzemdir. Trafik kontrolleri düzenli olarak yapılmaktadır.
 • Kuzey Makedonya’da halen yürürlükte olan mevzuat gereği emniyet kemeri takılması ve farların gündüz saatlerinde de açık tutulması zorunlu olup, seyir halinde cep telefonuyla konuşulması yasaktır.
 • Trafik cezalarının aşırı hız veya kırmızı ışıkta geçme gibi suçlar için 300 Euro’ya vardığı bilinmektedir. Bu cezalara itiraz imkanı bulunmamaktadır.

NOT: COVID 19 pandemi sürecinde Kuzey Makedonya'ya girişlerde vatandaşlarımızdan PCR testi veya aşı kartı talep edilmemektedir.( https://www.mfa.gov.tr/makedonya.tr.mfa)

Arabayla yurt dışına çıkmak için gerekli olanlar:

 • uluslararası ehliyet (çipli (yeni) ehliyetler uluslararası geçerliliğe sahip)
 • pasaport
 • araç ruhsatı(araç kendinize ait olması gereklidir. Olmadığı taktirde noterde araç sahibinin yurt dışına çıkmanız için işlem yapması gerekmektedir.)
 • yeşil kart sigortası (15 günlük olarak ortalama 45-55 )
 • yurt dışı çıkış harç pulu (ilgili banka veya gümrük kapılarından alınabilir. Türkiye sınır kapısında kişi başı 150 tl dir.)
 • Yol üzerindeki gişelerden geçmek için ortalama 20-25 € bulunması gerekmektedir

Kuzey Makedonya’ya seyahat edeceklerin sınırda yaşayabilecekleri sorunları en aza indirmek için, aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri önemle hatırlatılır.

 • - Otel rezervasyonu ve gidiş-dönüş biletinin ibraz edilmesi,
 • - Kuzey Makedonya'da kalınması öngörülen süreyle orantılı, makul miktarda (kişi başı günlük 50 Avro civarında ve mümkünse nakit) döviz bulundurulması,
 • - Seyahat amacının açık bir şekilde görevlilere izah edilmesi. Varsa, davetiye gibi seyahat amacını belirten belcelerin ve seyahat amacını destekleyici diğer belgelerin gösterilmesi,
 • - Pasaportun geçerlilik süresinin (en az 6 aylık) önceden kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • - Sınırda sorunla karşılaşan vatandaşlarımızın zaman kaybetmeden, + 389 2 310 47 10 Numaralı hat üzerinden Büyükelçiliğimizle irtibata geçmeleri önem arz etmektedir.

 

Eskişehir Web Tasarım